Aktuality

Den pralesů na Zlaté stezce

17.7. 2018

V sobotu 14. července se u šumavského informačního střediska Idina Pila uskutečnila oslava Dne šumavských pralesů. Na všechny účastníky čekal program plný zábavy, her a zajímavostí na nově vyznačené Zlaté stezce.

„Důvodů k oslavě bylo hned několik: otevření Zlaté stezky, největší sítě turistických cest na takzvané Zelené střeše Evropy, pěším turistům, 160. výročí od vyhlášení ochrany Boubínského pralesa a 55. výročí založení Chráněné krajinné oblasti Šumava,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

Na návštěvníky Dne pralesů čekala Zlatá stezka za pokladem pro malé i velké. Soutěže, hry, tvoření, kvízy, seznámení s projektem Zlatá stezka, prezentace turistických oblastí, komentované doprovody s Průvodci Divočinou na Boubín, Boubínské jezírko, ale třeba i skákací hrad, malování na obličej, pohádka pro děti, prodejní stánky s místními certifikovanými výrobky, hudební program a občerstvení.

„Na Idinu Pilu mohli účastníci dojet vlakem a následně dojít pěšky z železniční stanice Zátoň-Boubín na trati Volary – Vimperk – Strakonice, (cyklo)busem z Českých Budějovic přes Volary do zastávky Zátoň a po celý den byla zajištěna bezplatná kyvadlová doprava Lenora – Zátoň – Idina Pila a zpět,“ zdůraznila manažerka projektu Zlatá stezka Eva Borsányi.

Projekt Zlatá stezka – síť turistických cest na „Zelené střeše Evropy“, který je spolufinancován Jihočeským krajem, Státním rozpočtem ČR a Evropskou unií z Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF) v rámci Evropské územní spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, rozšířil stávající dálkovou trasu z Bavorska o jihočeskou a západočeskou část.

„Celkové náklady dosáhly 15 miliónů korun. Pětaosmdesát procent z této částky pokrývají zdroje z Evropského fondu regionálního rozvoje, pět procent hradí stát, zbytek kraj,“ konstatoval Polášek.Nově vyznačené turistické trasy o celkové délce 631 kilometrů, které vznikly v rámci projektu Interreg, navazují na stejnojmennou síť ve východním Bavorsku (Goldsteig), s níž jsou propojeny třinácti přeshraničními cestami. Trasy vedou po značených stezkách Klubu českých turistů a jsou nově vyznačeny logem stezky ve tvaru oranžového S (hlavní trasa) a modrého S (propojovací a přiváděcí trasy). Trasy budou vedle značení osazeny odpočívadly a informačními panely.

„Hlavní trasa české Zlaté stezky je dlouhá 289 kilometrů. Jihočeská část měří 86 kilometrů a západočeská pak 203 kilometrů,“ doplnila Borsányi.

  

Soubory ke stažení