Asociace hotelů a restaurací konzultovala usnesení Vlády České republiky ze dne 16.3.2020, vztahující se k poskytování ubytovacích služeb. Níže zasíláme dotazy, které zveřejníme na webu www.ahrcr.cz , abychom zefektivnili komunikaci s podnikateli v cestovním ruchu. Odpovědi na naše dotazy:
1) Mohou ubytovaní hosté v hromadných ubytovacích zařízeních dokončit svůj původně rezervovaný pobyt? Ano mohou bydlet dále. Doporučujeme, vzhledem ke karanténě, pobyty po dohodě zkrátit.
2) Lze ubytovat hosty s již předem potvrzenou (případně i zaplacenou) rezervací ubytování na období 16. – 24.3 a příjezdem v tomto období. Ano, v případě zaplacených pobytů. Doporučujeme, vzhledem ke karanténě, pobyty po dohodě zkrátit.
3) Lze ubytovat pracovníky firem na základě dlouhodobé smlouvy, přijíždějící pravidelně, případně opakovaně, během pracovních dnů? (rezervace provedena před opatřením, smlouva o zajištění ubytování pracovníků). Ano (jedná se o dlouhodobý pronájem – typu ubytoven)
4) Jak řešit zaměstnance firem, kteří přijíždějí služebně za prací a nemají jinak kde bydlet, tedy nemohou ani vykonávat svou práci? Ano (jedná se o dlouhodobý pronájem – typu ubytoven)
5) Jak má postupovat hotel u zahraničních turistů, kterým je znemožněn odlet zpět do země, kde mají trvalý pobyt a chtějí prodloužit rezervaci. Ano, prodloužit rezervaci na dobu nezbytně nutnou.
6) Pokud hotel nemůže zajistit pobyt hosta z provozních důvodů, například vb rámci opatření rozhodne o uzavření / provozu, jakým způsobem může vůči ubytovaným hostům postupovat? - dohodnout se s hostem na ukončení pobytu - postupovat dle smlouvy, případně spolupracovat s právníky
Asociace hotelů a restaurací České republiky,
Revoluční 13, 110 00 Praha 1