24. a 25. srpna 2019 proběhl v Baumanově parku druhý ročník Festivalu České republiky v Moskvě, organizovaný za podpory Velvyslanectví České republiky v Ruské federaci, Vlády Moskvy a také Českého centra, CzechTrade, a CzechTourismu.
V tomto roce získal Festival Česko patronát prezidenta České republiky Miloše Zemana. „Lidé spolu musí mluvit, setkávat se, poznávat se a snažit se pochopit jeden druhého…“ zaznělo v prezidentově zdravici, kterou na oficiálním zahájení přečetl velvyslanec České republiky v Rusku Vítězslav Pivoňka.
Oficiálního zahájení festivalu se zúčastnili také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a člen Rady federace Alexandr Baškin.
Z Baumanova parku se na dva dny staly české ulice, ve kterých se návštěvníci seznamovali s tradicemi a historií této krásné země prostřednictvím pestrého zábavného programu. O tom, že české tematika je aktuální, není pochyb, vždyť návštěvníků bylo 55 tisíc, což je skoro dvakrát tolik než v minulém roce, kdy se festival konal poprvé.
Na Hlavní scéně vystoupili známi čeští umělci: folklorní soubor Rosénka, který je součástí úspěšného pražského Dejvického divadla, legendární moravská skupina Fleret, založená v roce 1983, charizmatický popový zpěvák Timmy White, hudební skupina Timbre music, zpěvačka Eliška Mlatečková, akordeonista Vojtěch Szabo a další oblíbení čeští interpreti. Mnozí umělci přijeli do Ruska poprvé, a jak sami řekli, a byli příjemně překvapeni vřelým přijetím, které jim ruské publikum přichystalo.
Už po vstupu do festivalového areálu se návštěvníci mohli nechat pohltit atmosférou zábavného cestování díky zajímavé soutěži. Každý, kdo vyplnil zadání, se nejen obohatil o nové vědomosti o České republice, ale mohl také vyhrát hodnotné ceny. Od partnera akce, vízového centra VFS Global, navíc účastníci mohli získat informace o tom, jak si rychle a pohodlně vyřídit vízum do ČR.
Velké pozornosti ze strany návštěvníků se pochopitelně těšila české kuchyně. Jídlo, které bylo připraveno na oba dny festivalu, došlo už v sobotu a na naděli musely restaurace rychle doplnit zásoby. Celý Baumanův park zaplavila lákavě vůní trdelníků, na které stály dlouhé fronty. Šéfkuchař Filip Töpfer, který speciálně na festival přivezl z České republiky vynikající paštiku foie gras, si dokonce vzpomněl na hodiny ruštiny, které kdysi absolvoval, a začal návštěvníkům odpovídat rusky. Za den připravil pro hosty 320 porcí jídla!
Na všechny zájemce čekaly zajímavé lekce vaření s odborníky na českou kuchyni, kterých se zúčastnil velvyslanec České republiky v Rusku Vítězslav Pivoňka.
Návštěvníci starší 18 let mohli navštívit také výstavu tradičních českých nápojů spojenou s ochutnávkou. Zásoby nápojů došly už první den a na druhý den bylo třeba dodat další.
V zóně Středověkého Česka se hosté mohli přenést do minulosti: zažít skutečné rytířské turnaje, vyzkoušet si střelbu z luku, zúčastnit se středověkých her, vytvořit si svůj vlastní rodový erb a zhlédnout vystoupení pouličních umělců.
V Cestovatelské zóně prezentovali návštěvníkům svou atraktivní turistickou nabídku zástupci jižních Čech, Karlovarského, Jihomoravského, Ústeckého a Pardubického kraje a dalších regionů a lázeňských oblastí. Zájemců o návštěvu České republiky bylo tolik, že některým regionům došly propagační materiály dlouho před koncem festivalu.
V neděli se před plným hledištěm odehrálo loutkové představení Pražské legendy, při němž diváci spolu s hlavní hrdinkou Boženou putovali noční Prahou po stopách kouzelného nápoje, který dokáže vyléčit srdce její babičky.
Na Tržišti se představilo tradiční české zboží: kosmetika s termální vodou, výrobky z českého skla, šperky s českými granáty a mnoho dalších.
Pro milovníky domácích mazlíčků byla určena setkání majitelů psů českých ras. První den festivalu si získala srdce diváků nejmenší evropská psí rasa pražský krysařík. Někteří návštěvníci festivalu přiznali, že přijeli hlavně kvůli těmto krasavcům. Druhý den se pak hosté seznamovali s poměrně mladou rasou československého vlčáka a také s českým pasteveckým psem neboli českým ovčákem, jak se mu také říká, což je stará, ale velmi vzácná rasa – v Rusku je jich pouze 12. Došlo i na šťastná dlouho očekávaná setkání: z Jaroslavle přivezli na festival štěně československého vlčáka, které zde bylo předáno nové majitelce.
Jazyková škola Českého centra organizovala lekce s vyučujícími z České republiky, kteří naučili návštěvníky festivalu základy češtiny a ty nejužitečnější fráze, bez kterých se neobejde žádný cestovatel.
O různorodosti české kultury se hosté mohli přesvědčit na Lektorské scéně, kde se také konala večerní promítání filmů. O pohádkových filmech povyprávěl oblíbený český herec a režisér Jiří Strach, který přiletěl speciálně kvůli festivalu. K jeho režijním počinům patří filmy Anděl Páně 1 a 2, Operace Silver A, BrainStorm, Osmy a další.
Partner festivalu, oficiální dealer Škoda Auto Praha uspořádal pro všechny zájemce testovací jízdu automobilů této české značky. Na výstavní ploše oficiálního dealera Škoda byly také připraveny aktivity pro celou rodinu, herní animace pro děti a kvíz, díky němuž se návštěvníci mohli dovědět mnoho nového o historii značky Škoda.
Oba festivalové večery čekala hosty 3D projekce Cestování po regionech České republiky, promítaná na fasádě výškové budovy. Projekci připravil ruský tým české společnosti Eyelevel. Návštěvníci si užili ty nejkrásnější pohledy na české zámky a také zhlédli několik interaktivních příběhů.
Zájemci se mohli vyfotografovat na pozadí neuvěřitelně realisticky vyvedených snímků známých českých památek.
Pokochat se pohledem na Českou republiku bylo možné také výstavách fotografií České zámky a Česká města.
Jak uvedl velvyslanec České republiky v Rusku Vítězslav Pivoňka, „našeho festivalu se zúčastnili zástupci českých médií a reportáže o akci se vysílaly v české veřejnoprávní televizi. Festival proběhl natolik úspěšně, že ho v budoucnu plánujeme rozšířit. Děkuji všem, kteří se stali jeho součástí.“
Organizátor festivalu: komunikační agentura Amarcom za podpory Velvyslanectví České republiky v Moskvě, Vlády Moskvy, Českého centra, CzechTrade a CzechTourismu v Moskvě.